ss x
x

Leczenie opóźnień rozwojowych u czterolatków


Od urodzenia w procesie jego rozwoju dziecko nieustannie wydaje dźwięki. Zazwyczaj w wieku 2 lat większość dzieci zna wiele słów, a do wieku 4 lat mówi swobodnie. Każde dziecko rozwija się inaczej, ale jeśli odchylenie od norm jest zbyt duże, to już mówi się o opóźnieniach w rozwoju.


Kiedy powinienem zobaczyć się z lekarzem?

Kiedy 4-letnie dziecko powoli uczy się swojego ojczystego języka, może to być wskaźnikiem opóźnienia w rozwoju mowy. Według statystyk chłopcy mają ten problem 4 razy częściej niż dziewczęta.

W wieku 4 lat dziecko musi podać pełne sugestie, nawet jeśli niektóre dźwięki nie brzmią dobrze. Dzieci w wieku 4 lat, których rozwój mowy pozostaje w tyle, rozmowa, ale gorsza niż ich rówieśników. Zazwyczaj mają małe słownictwo, mówią krótkie, rzadko używają przymiotników i prawie nie zadają pytań.

Jeśli dziecko ma opóźnienie w rozwoju mowy, może to negatywnie wpłynąć na kształtowanie się psychiki. Ma problemy z komunikowaniem się z rówieśnikami i dorosłymi. Wszystko to prowadzi do złego rozwoju emocjonalnego.

rozwój dziecka

Aby zobaczyć się z lekarzem, jeśli dziecko ma 4 lata:

 • wypowiada niezrozumiałe słowa;
 • słabo rozumie, co mówią dorośli;
 • mówi bardzo szybko lub zbyt wolno;
 • Nie potrafi sformułować własnych fraz, więc wykorzystuje to, co słyszał z kreskówek lub programów telewizyjnych;
 • Nie może niezależnie sformułować zdania kilku słów.
Natychmiastowa konsultacja z pediatrą wymaga przypadków, gdy dziecko ma problemy z żuciem i połykaniem jedzenia, a także ze zwiększonym wydzielaniem śliny.

Aby dokonać dokładnej diagnozy konieczne jest, aby pokazać dziecko trzy wąskich specjalistów - logopeda, neurolog i psycholog. Neurolog może kierować procedurą skanowania mózgu. Czasami opóźnienie w rozwoju mowy jest związane z występowaniem problemów ze słuchem, które powodują choroby, takie jak zapalenie ucha środkowego, migdałki, utrata słuchu. Dlatego zaleca się, aby badać dziecko również z otolaryngologiem. Przede wszystkim jednak konieczne jest zabranie dziecka do lekarza pediatry, aby przeanalizował problem i przekazał wskazówki wszystkim niezbędnym specjalistom.

Cechy przejawu opóźnionego rozwoju mowy u dzieci w wieku 4 lat

Aby zrozumieć, w jaki sposób przejawiają się problemy mowy u 4-letniego dziecka, należy poznać podstawowe etapy i normy rozwoju mowy u małych dzieci:

1 etap. Narodziny. Pierwszą reakcją na głos dziecka na świat - to krzyk noworodka oraz głośność dźwięku, że pediatra może wyciągnąć wnioski na temat stanu jego zdrowia.

2 etap. Od urodzenia do jednego roku życia. W tym okresie aparat mowy dzieci jest przygotowany do mówienia. Jest on podzielony na następujące okresy:

 • 1,5-2 miesiące - spacery;
 • od 5-6 miesięcy - bełkotanie;
 • od 8 do 9 miesięcy - bełkot pierwszych słów;
 • od 9-12 miesięcy - pojawienie się pierwszych słów.

Zazwyczaj dziewczyny zaczynają wymawiać słowa wcześniej niż chłopcy. W roku u dzieci około 10 aktywnych słowa (mama, tata, wujek, itd.) I około 200 pasywne (wartość, która wie, ale mówią, że nie można).

3. etap. "Eksplozja leksykalna". Rozpoczyna się po osiągnięciu 1,5 roku. W tym okresie aktywne stają się słowa z słownictwa pasywnego. U niektórych dzieci okres ten rozpoczyna się nieco później - od 2 lat.

4. Etap. 2-2,5 lat. W tym okresie dzieci zaczynają budować zdania składające się z 3-4 słów.

5. etap. 3-4 lata. W tym czasie odbywa się tworzenie spójnej mowy. Dziecko zaczyna aktywnie używać przysłówków, przymiotników i zaimków, słownictwo to około 500 słów.

6. Etap. Z 4 lat. Zasób słów wynosi 1000-1500. Dziecko już wie, jak odpowiadać na pytania, zmieniać intonację, tworzyć zdania co najmniej 4 słów.

Zwykle odchylenia od tych wskaźników rozwoju mogą wynosić 2-3 miesiące dla dziewcząt i 4-5 miesięcy dla chłopców.


Przyczyny opóźnienia rozwoju mowy u dzieci w wieku 4 lat

Jeśli u dziecka 4 lata zostanie zdiagnozowany opóźniony rozwój mowy, leczenie należy rozpocząć natychmiast. Przed tym jednak konieczne jest określenie przyczyn jego pojawienia się.

problemy rozwojowe

Czynniki, które powodują opóźnienie w rozwoju mowy dziecka mogą być:

 1. Choroby matki w trakcie wykonywania płodu, otrzymane obrażenia, zatrucie i przenikanie zakażenia.
 2. Niedotlenienie płodu, to znaczy jego głód tlenowy w łonie matki.
 3. Ciężkie porody, które wystąpiły przedwcześnie lub nastąpiły zbyt szybko, narodziny za pomocą sznurka na szyi.
 4. Trauma w trakcie porodu (zwłaszcza w górnym odcinku kręgosłupa)
 5. Odroczenie poważnych chorób lub urazów we wczesnym dzieciństwie.
 6. Choroby dziedziczne, które mogą doprowadzić do załamania struktury mózgu.
 7. Słaby klimat psychologiczny w rodzinie, problemy w edukacji (nadmierna opieka lub odwrotnie obojętna postawa, złe traktowanie).
 8. Ciężka psychiczna trauma.
 9. Matka pije alkohol podczas ciąży.

Problemy z rozwojem mowy mogą powodować takie choroby:

 1. Wrodzone anomalie ośrodkowego układu nerwowego.
 2. ostre lub przewlekłe niedokrwienie mózgu spowodowane głodem tlenowym.
 3. Padaczka.
 4. Wodogłowie (obrzęk mózgu).
 5. Porażenie mózgowe.
 6. Wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe.
 7. Guz mózgu.

Jeśli dziecko ma jakiekolwiek dowody, które mogą przyczynić się do wystąpienia problemów z rozwojem mowy, warto zacząć ciężko pracować z nim od najmłodszych lat, aby można było uniknąć tych problemów.

Czasami dzieci nie chcą zacząć mówić, kiedy nie widzą sensu. Po co męczyć się i nauczyć wymawiać właściwe słowa, kiedy rodzice i tak przewidują wszystkie pragnienia, nie rozwijają swojej osobistej aktywności, lub łatwo rozumieją to, czego potrzebuje gestami i niewyraźnymi dźwiękami?

W przypadku niektórych dzieci, krewni bardzo rzadko rozmawiają i nie rozwijają się w tym zakresie. W przypadku małych dzieci należy stale rozmawiać, komentować działania każdego z nich, wyjaśniać wydarzenia, które się dzieją.

Kiedy dziecko jest w środowisku informacyjnym też, gdzie jest stale odbieranie dużych ilości informacji, że jest to trudne do opanowania ze względu na jego wiek, on przestaje go postrzegać, słuchać otaczających dźwięków i starają się je grać, a wynik jest opóźniony w rozwoju.

dziecko się uczy

Jedną z fizycznych przyczyn problemów z mówieniem są słabo rozwinięte narządy artykulacyjne (podniebienie, wargi i język).

Metody leczenia opóźnionego rozwoju mowy w ciągu 4 lat

Leczenie problemów z mową - bardzo złożony proces, ale może prowadzić do rezultatu, jeśli podchodzimy do tej kwestii w czasie i dokładnie. Jeśli nie radzić sobie z tym problemem w odpowiednim czasie, to dziecko ma 7 lat będzie musiał wysłać do szkoły specjalnej.

Czasami lekarze przepisują leki.Leki wydawane są wyłącznie po kompleksowym badaniu i przyjmowane ściśle według ustalonych dawek i pod stałym nadzorem dziecka neurologa. Leki te aktywują aktywność stref mowy. W żadnym wypadku nie należy podawać leku dziecku w spokoju. Zwykle lek Pantogam, Nootropilum, Encephabolum, Neuromultivin, Cortexin, Cogitumum, Lekcithin są przepisywane jako leki.

Jeśli dziecko nie ma przeciwwskazań, to aby przywrócić funkcjonowanie określonych stref mózgu, zaleca się fizjoterapię, a mianowicie:

 • magnetoterapia;
 • masaż;
 • Elektroflexoterapia.

Leczeniu i fizjoterapii musi koniecznie towarzyszyć praca doświadczonego specjalisty, który dla każdego małego pacjenta opracowuje indywidualny plan zajęć i prowadzi je w zabawnej formie.

Rola rodziców w leczeniu problemów z rozwojem mowy

Jeśli dziecko pozostaje w tyle w rozwoju, jego rodzice powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na atmosferę panującą w domu. Być może w rodzinnych kłótniach często pojawiają się krzyki i nadużycia. Dziecko bierze wszystko za siebie. Być może rodzice utrudniają rozwój dziecka przez to, że często są z niego niezadowoleni, naciskają go, ciągle drgają, nie wierzą w jego umiejętności. W tym przypadku konieczne jest ponowne rozważenie stosunku do dziecka i innych członków rodziny, aby spróbować pomóc wszystkim razem.

Rodzice powinni zwracać uwagę na dziecko z problemami z mową, często komunikować się z nim i angażować się w niego, wierzyć, że mu się uda.

Na rozwój mowy pozytywnie wpływają następujące klasy:

 1. Gry Finger, które rozwijają umiejętności motoryczne. Obejmują kolekcję puzzli, projektantów (np. Lego), kostki, modelowanie plasteliny (lub ciasta), rysowanie ołówkiem lub farbami palcowymi.
 2. Przenoszenie gier. Rozwój fizyczny dziecka jest nierozerwalnie związany z umysłem. Z dzieckiem możesz grać w piłkę, biegać z nim w wyścigu (oczywiście ulegając). Nie będzie zbędne wykonywanie codziennych ćwiczeń, lekcji tańca itp.
 3. Gry muzyczne. Mają pozytywny wpływ na rozwój uwagi. Dziecko skupia się i stara się utrzymać rytm. Razem z odgadywanymi rodzajami instrumentów muzycznych według dźwięków, które robią, zwierząt za pomocą ich głosów itp.
 4. Gry dla rozwoju uwagi wizualnej i pamięci.W trakcie korzystania z kart ze zdjęciami zwierząt lub różnych obiektów geometrycznych kształtach.
 5. Masaż. Matka lub tata może wykonać masaż regeneracyjny dla dziecka. Zaleca się powierzenie profesjonalnego masażu masażyście dziecięcemu.

Opóźniony rozwój mowy - to bardzo niebezpieczna rzecz, która może powodować inne nieprzyjemne konsekwencje. Aby tego uniknąć, należy zapewnić dziecku maksymalną uwagę od urodzenia, nawet jeśli w tym czasie nie ma żadnych przesłanek do wystąpienia problemów w przyszłości. Jeśli regularnie angażujesz się z dzieckiem, biorąc pod uwagę jego indywidualne cechy, to rozwija się zgodnie ze standardami statystycznymi. Jeśli dziecko jest 4 lat z rozpoznaniem opóźnionego rozwoju mowy, w żadnym wypadku nie może opóźniać leczenia i niech rzeczy wziąć swój bieg, tak aby nie zepsuć dziecku życia.


Powiązane publikacje