ss x
x

Prawidłowe nauczanie dziecka czytania: porady dla rodziców


Kwestia, czy dziecko powinno być nauczone czytania przed szkołą, jest tak samo ważna jak zawsze. Oczywiście, nauczyciele nie mogą zmusić rodziców do samodzielnego nauczania ich dziecięcych listów, sylab, a następnie umiejętności łączenia ich ze słowami. Ale pomyśl, o ile łatwiejsze będzie dla dziecka w szkole, jeśli opanował on przynajmniej podstawy alfabetu! Oczywiście, kiedy uczysz się w domu, czytania nie można naciskać na przedszkolaka, najlepiej go zainteresować, aby włączyć proces do gry.

Czytanie jest potężnym motorem rozwoju mowy, uzupełniania słownictwa. Niestety, jego rola jest często niedoceniana dzisiaj, umieszczając w sekcji nudne, ale niezbędne umiejętności. Wiele matek skarży się, że ich dziecko nie może zostać zmuszone do zasiadania do książki nawet spod kija. "Jak wywieramy wpływ na dziecko?" Pytają nauczyciela.

W tym artykule przedstawiono porady dla rodziców na temat tego, jak zacząć uczyć dziecko poprawnie czytać, nie prowokując odrzucenia i nie wzbudzając miłości do dobrej literatury.

Czy muszę nauczyć moich rodziców czytania w szkole?

Zaszczepienie dziecięcej miłości do książek, gdy nauczanie czytania w domu jest możliwe tylko dzięki osobistemu zainteresowaniu. Dorośli, rodzice, powiedz mi, jak długo usiadłeś, żeby odpocząć nie filmem, ale dobrą książką? Daj przykład, przeczytaj to sam, a wtedy pytanie, czy powinieneś uczyć dzieci czytania, zniknie samo.

Z drugiej strony, jeśli czytasz z dzieckiem zawsze, prawie od jego narodzin, wybierając książki odpowiednie dla wieku, wtedy problemy z przejściem do samodzielnego czytania będzie mniej razy.

Aby nauczyć dziecko czytania przed szkołą, nie musisz narzucać mu tego procesu. W żadnym wypadku nie czytasz jako kary. Nie wymuszaj alfabetu skurczowego lub kombinacji sylab. Aby nauczyć się liter, wystarczy uzupełnić rozwijające się wnętrze pokoju dziecięcego: powiesić listy i "dźwięczne" na ścianach, wymyślić i połączyć z dzieckiem opowieść dla każdej litery.

Korzystając z najprostszej metody nauczania czytania w domu dziecka w wieku przedszkolnym, nie trzeba dążyć do doskonałego spełnienia.Niech inicjatywa w rysowaniu, konstruowaniu i wymyślaniu zabawnych historii o literach należy do dziecka.

Aby delikatnie nauczyć czytanie dziecka, zgodnie z zaleceniami nauczycieli, litery można narysować, zaślepić, zmontować z projektanta lub magnesów. Z biegiem czasu litery będą miały sąsiadów, z którymi list tworzy sylabę. Najlepiej połączyć wizualny projekt kraju "Reading" z etapami nauczania czytania listem.


Jak nauczyć dziecko czytać i poszerzać słownictwo

Jakie jest słownictwo dziecka? Znajomość podstawowych grup logicznych, takich jak "ubrania", "jedzenie", "transport", "narzędzia" itp. Słownictwo obejmuje nie tylko znajomość określonego słowa, ale także jego wykorzystanie we właściwej formie i we właściwym kontekście.

Dobry słownik ułatwia proces prawidłowego uczenia się czytania dziecka. Dla jego rozwoju, otrzymuj zdjęcia grupami słów. Zbuduj tablicę magnetyczną lub kup gotowy. Graj w gry takie jak "Lew", "Scrabble" lub "Odgadnij literę". Zagraj w teatralne pomysły na temat słowa, na temat grupy słów.

Aby nauczyć dzieci prawidłowego czytania, zgodnie z zasadami alfabetu, nie zapominaj o różnicy między literami i dźwiękami. Narysuj kilka "sygnalizatorów akustycznych". Vowel - kriljashok na czerwonych nogach. Consonant - kruglyashok w kapeluszu. Przymocuj je do stojaka, rozłożonego na biurku dziecka.

Przy okazji, aby wzbogacić słownictwo nauczycieli, zaleca się użycie tablicy magnetycznej pokoju dziecięcego. Nauka list idącą jej sylab i słów, można spędzać czas ze swoim dzieckiem na magnetycznej powierzchni obiektów graficznych, z których pojawia się litera nazwy. Ekspozycja na tablicy może zostać zmieniona z zawodu na zajęcia, a ty możesz nadal rozróżniać obszary, dopóki dziecko nie zrozumie znaczenia słów, ich przynależności do grupy.

Pamiętaj, że organizacja przygotowań do domu jest zabawna, w warunkach wygodnych dla dziecka. Zmontuj lalki z rzędu, ustaw zegar, powiedz, że lalki naprawdę chcą usłyszeć bajkę. Nagraj "odczyt" na nagrywarce.


Jak prawidłowo nauczyć dziecko czytać, a co lepiej kupić książki (z wideo)

Możesz zainteresować dziecko czytaniem, jeśli dorośli też lubią czytać. W rozwijającej się przestrzeni pokoju dziecięcego konieczne jest przydzielenie miejsca na książki. Dla niemowląt, umieść te półki poniżej.Można kupić półki silikonowe, które naśladują te sylwetki, które są przedmiotem zainteresowania autora: w tych półkach są żadne niebezpieczne rogi i prognozy, które są tak boi wszystkich rodziców.

Nie zapomnij o oświetleniu. Czytanie powinno przynosić korzyści tylko wyobraźni, myśleniu i zdrowiu. Nie pozwól, aby dziecko czytało w słabym świetle lub leżało.

Jednak wielu nie wie jak wybrać książki, jakie książki może dać dzieciom, ale z tego, co należy wyrzucić.

Konkretnie nauczyć dziecko czytać nie trzeba, jeśli we wczesnym dzieciństwie w pokoju dziecięcym jest alfabet magnetyczny, kostek z literami, książki z wierszami o alfabecie, plakatów z alfabetu.

Z małymi dziećmi możesz i powinieneś czytać za pomocą sylab, dzwonić, uczyć wiersze o literach. Bardzo łatwo jest zainteresować się czytaniem! Samuil Marshak ma doskonałe "ABC dla dzieci".

Ale nie daj się ponieść. "ABC w wersecie" dziś oferuje ogromny wybór. Jakie książki kupić? Lepiej jest otworzyć książkę i przeczytać kilka stron przed zakupem. Jeśli istnieją prawdziwe wiersze, a nie rymowane opisy bezsensownych - weź to. A jeśli czujesz fałsz i "seplenienie" podczas czytania, odłóż książkę.

Najczęstszym błędem wielu współczesnych pisarzy i poetów dzieci - jest stosunek do dzieci jako głupich ignorantów. Dziecko powinno być małą, ale pełnoprawną osobą. W literaturze decyduje o wiele bardziej fałszywie i nienaturalnie.

Sprawienie, by dziecko czytało spod kija, nie działa. Raczej wynik będzie, ale jego wartość będzie niewielka. Jeśli osoba, niekoniecznie dziecko, jest stale zmuszana do angażowania się w to, co z jednej strony nie jest zrozumiałe, a z drugiej - wydaje się skomplikowana, to nienawidzi tego zajęcia. Nie zmuszaj dziecka do nauki! Nie zniechęcaj go od pragnienia wiedzy!

Rodzice uwielbiają narzekać na fakt, że dziecko nie chce czytać wszystko, co wiele książek w domu, a do odczytu musi „pościg ze skandalem”. Co robić, jak nauczyć dziecko czytać bez przymusu? Oto kilka wskazówek:

  • Po pierwsze, pamiętaj, jak długo sam czytasz interesującą książkę. Jak długo mówiłeś dziecku o tym, co czytasz, doradziłeś mu interesującą literaturę? Jak długo w ogóle rozmawiasz o książkach? Nie w kontekście "siadaj do czytania, pytają w szkole", ale w sytuacji: "Synu, czy przeczytałeś to czy to?" Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, naprawdę lubiłem ... "
  • Po drugiewielu dorosłych lubi "upraszczać". Po co czytać coś poważnego, jeśli chodzi o poważne życie? Po co w ogóle czytać, jeśli każdego wieczora chcesz zapomnieć o dniu pracy? Widząc takie podejście rodziców do książek, dziecko pochłania je jak gąbkę. Szczególnie jeśli chodzi o czytanie w domu, z podręcznika jest oferowana standardowa "literatura dla dzieci".
  • Po trzecie, dorosły musi przeczytać, co oferuje dziecko! Nie kupuj tylko książki, kierując się adnotacją, ale wymyślaj swoją literaturę, którą dziecko czyta. Nie możesz zainteresować dziecka czytaniem, kiedy "zapomniałeś" przeczytać!

Wszyscy rodzice muszą mocno zrozumieć, że ważne jest nie tylko wiedzieć, jak lepiej uczyć dziecko, ale także jak kształtować dobry gust literacki u dziecka.

Wszystkie dzieci uwielbiają przygody. Chętnie czytają książki o tych samych chłopakach, o ich życiu, doświadczeniach i zwycięstwach. Wierzą w dobro, w przyjaźń i nie są gotowi wybaczyć zdrady. Młodszy uczeń to mała osoba, która ma pojęcie o otaczającym świecie z tego, co czyta, co mówią bliscy ludzie, co widzi.

Opiera się to na tych cechach i warto wybrać literaturę dla właściwego nauczania czytania Twojego dziecka. I, oczywiście, musisz zaufać swojej pamięci. Wszystko, co czytasz, gdy byłeś w wieku niemowlęcia, też może go polubić.

Przy okazji, możesz nie tylko kupić książkę, ale także zrobić ją samemu. Aby zwiększyć zainteresowanie dziecka lekturą, zasugeruj, że on sam napisał swoją książkę. Możesz użyć gotowych opowiadań, możesz dołączyć do fantasy i zaprosić dziecko do stworzenia wyjątkowej historii.

A teraz obejrzyj film "Ucząc dziecko czytać", który pokazuje podstawy nauczania metod czytania:


Powiązane publikacje