ss x
x

Rozwój intelektualny trzyletniego dziecka


Dla każdej mamy dobrze jest zobaczyć, jak dziecko dorasta w pełni rozwiniętej i bardzo inteligentnej osobie. W tym celu konieczne jest ciągłe angażowanie się z dzieckiem, rozwijanie jego zdolności logicznych i podnoszenie poziomu intelektualnego.

Rozwój intelektualny nie oznacza jedynie umiejętności czytania, pisania i mówienia w obcym języku. Poziom inteligencji zależy przede wszystkim od umiejętności prawidłowego wyrażania myśli. Kreatywne podejście do realizacji praktycznych zadań jest bardzo ważne przy ustalaniu poziomu rozwoju dziecka. Po otrzymaniu niezbędnej wiedzy twoje dziecko powinno je wdrożyć w praktyce, angażując się w proces uczenia się nowy.


Jaki jest optymalny wiek rozpoczęcia nauki?

W pierwszych latach życia dziecka znajduje się na etapie twórczym. Dzieciak uczy się świata poprzez obserwację otoczenia. W tym okresie dziecko zaczyna rosnąć. To czas odkrywania świata na własnym doświadczeniu. Dlatego rozwój intelektu dziecka w ciągu 3-4 lat jest szczególnie ważnym procesem dla rodziców.

Młody badacz nieustannie stara się zdobywać nową wiedzę. Nie boi się znaleźć praktycznego zastosowania dla swojej wiedzy. Jeśli Twoje dziecko już wie, jak trzymać ołówek, potem będzie próbował go w akcji, rysowania kształtów na tapecie. Bądź przygotowany, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, dając dziecku przestrzeń do aktywności i kreatywnego rozwoju.

Zadaniem matki w tym czasie jest udzielanie wszelkiej pomocy w zdobyciu tej wiedzy i doświadczenia w ich praktycznym zastosowaniu. Rodzice muszą stworzyć warunki do rozwoju dziecka we wszystkich obszarach:

  • trening pamięci;
  • logiczne myślenie;
  • wrażenia dotykowe;
  • twórcza wyobraźnia.

W wieku 3 lat dziecko zaczyna czuć się sobą. Dąży do niezależności. W tym okresie można już przewidzieć przyszły charakter dziecka. Właściwy rozwój w tym wieku położy fundament pod proces kształtowania osobowości.

W wieku 3 lat dzieci zaczynają opracowywać system koordynacji ruchów.A już po 4 latach są już w stanie maszerować w rytm i wykonywać proste ruchy taneczne. To idealny wiek, aby wprowadzić dziecko w sport. Pomoże to uformować mięśnie, wzmocnić postawę i rozwinąć elastyczność.

Jak ocenić poziom rozwoju dziecka?

Istnieje wiele metod określania stopnia rozwoju intelektualnego dziecka. Najwygodniej jest stosować różne testy, które są prezentowane dla każdego wieku.

Nauczyciele zalecają przeprowadzanie takich testów przynajmniej raz w tygodniu. W tym celu należy poświęcić 15-20 minut. Wybór testu zależy od wieku Twojego dziecka.

W wieku 3 lat dziecko musi reprezentować otaczający go świat. Prosty test z obrazami zwierząt i roślin pomoże ustalić, jak dobrze Twoje dziecko rozwija się w tym kierunku. Nie zapomnij o rozwoju sensorycznym u dzieci. W tym wieku mogą już doskonale zidentyfikować główne kolory.

Za 4 lata możesz już mówić o myśleniu logicznym i abstrakcyjnym. W tym czasie optymalne jest stosowanie testów dopasowujących kolor i przedmiot. Logika treningu pomoże sformułować prawidłową wizję świata i nauczyć dziecko prawidłowego wyrażania myśli.

Za 3 lata twoje dziecko powinno znać swoje imię i nazwisko. Musi pamiętać nazwiska wszystkich ludzi wokół niego (babcia, dziadek, niania, itp.). I już wie, jak określić pory roku i nazwać dużą liczbę zwierząt i roślin. Wciąż nieźle, jeśli dziecko potrafi określić przedmioty wnętrza po imieniu.


Czym jest rozwój poznawczy?

Rodzice widzą rozwój fizyczny dzieci. Ale wyobrażenie sobie, jak rozwija się inteligencja dziecka, jest trudne. W wieku 3-4 lat to rozwój poznawczy dziecka. Dla dzieci w tym okresie osobliwe jest angażowanie się w gry grupowe z rówieśnikami. Są już dobrze obeznani z zasadami gry iz przyjemnością podążają za nimi. Dzieci lubią śpiewać i tańczyć. Rozwijając kreatywne umiejętności, aktywnie pozują przed kamerą lub widzami.

Postrzeganie kognitywne w wieku 3-4 lat wynika z świadomości dziecka jako osoby. Dzieci uczą się budować swoją mowę. Rozwój logiki pomaga im identyfikować otaczające obiekty i rozumieć ich cel. Ale intelektualne myślenie dzieci można opisać jako egocentryczne. Trudno jest im zrozumieć punkt widzenia innej osoby.

W ciągu 3 lat dzieci identyfikują otaczający je świat, grupując obiekty według jednej cechy. Dzieciak wybiera wszystkie postacie w kolorze zielonym, niezależnie od ich kształtu. W wieku 4 lat dziecko zaczyna już dawać mniej oczywiste znaki. Na przykład kształt i rozmiar. Ale rozwój wszystkich dzieci odbywa się w różnym tempie. Dlatego przedział wiekowy jest bardzo warunkowy.
W okresie rozwoju poznawczego ciąg myśli u dzieci ma charakter symboliczny. Obrazy dla nich jeszcze nie tworzą łańcuchów logicznych.

rozwój dziecka w ciągu trzech lat

Przez pierwsze 4 lata dziecko nie rozumie jeszcze pewnych zasad postępowania lub operacji logicznych. Na przykład, wlewając wodę z wąskiej wysokiej szklanki do szerokiego i niskiego szkła, dziecko nie rozumie, że ilość wody nie zmieniła się w tym samym czasie.

Jak pomóc dziecku w rozwoju?

Zanim zaczniesz, musisz wykluczyć zakłócenia. Musisz wyłączyć telewizor i odłożyć telefon komórkowy i tablet. Wskazane jest, aby ćwiczyć w oddzielnym pomieszczeniu, w którym jest najmniej zabawek.

Na początek zaproponuj ukończenie zadania gry bez udziału. Jeśli widzisz, że zadanie jest zbyt skomplikowane, a dziecko ma kłopoty, trzeba mu pomóc. Natychmiast spytaj o jeden ruch, ale nie wykonuj dla niego całkowicie pracy.

Nie zapomnij o pochwałach. Nawet jeśli zadanie się nie powiedzie. Następnym razem to się uda.

Aby studiować kwiaty z dzieckiem w wieku 3-4 lat, użyj zestawu kolorowych kart. Powinny być jasne i maksymalnie wypełnione kolorem. Na czerwony był nasycony czerwony i nie rozmazany na różowo.

Zbierz zdjęcia. W tym wieku dzieci mogą z łatwością poradzić sobie z zadaniem zbierania zdjęć z 4 dużych części.

Wykonaj zadania, aby porównać elementy. Na przykład dwa prawie identyczne zdjęcia, na których trzeba znaleźć 3 różnice. Możesz także użyć sparowanych elementów. Na przykład znajdź te same pary obiektów na obrazie.

Rozwijanie pamięci pomoże w prostych ćwiczeniach zapamiętywać nowe słowa. Daj dziecku codziennie 3-4 nowe słowa. Lub naucz najprostszych czterowiersze.


Powiązane publikacje