ss x
x

Subtelności psychologii dzieci w wieku 5 lat


W wieku pięciu lat rozwój fizyczny i psychiczny dzieci przechodzi do następnej fazy, stają się silniejsze. Odbierają nerwowo to, co mają ubierać i jak wyglądać, zaczynają patrzeć na siebie, porównywać się z innymi. Układ nerwowy zaczyna się rozwijać, co znacząco wpływa na zachowanie. Denerwują się sporami, gdzie trzeba bronić punktu widzenia, jednak nie kapryśnego, ale wręcz przeciwnie, jako dorośli, zeznając. W tym czasie dziecko jest aktywne fizycznie i silne. Może biegać 200 lub nawet 300 metrów i nie męczyć się. W wieku 5 lat koordynacja ruchów jest dobrze rozwinięta, są zręczne i łatwo radzą sobie z takimi zadaniami, jak łapanie piłki lub uderzanie, podczas gdy nie można tego przegapić.

Dziecko od 5 lat starające się komunikować nie tylko z rówieśnikami, ale także z dorosłymi. Na przykład z sąsiadami znanymi rodzinie. Wielu potrafi podejść do nieznajomego i zaprzyjaźnić się z nim, dzielić się zabawkami, prowadzić rozmowy - jest to jedna z cech rozwoju osobistego. Nie jest już nerwowy bez powodu, ale wręcz przeciwnie, zawsze jest szczęśliwy i wesoły, zawsze jest gotowy pomóc dorosłym - ojcu lub matce, babci lub dziadkowi. Na przykład, aby umyć naczynia, oczyścić dom, nakarmić zwierzę. Jeśli wystąpi konflikt z osobą z rodziny, jest gotowy na kompromis.

dziewczyna rysuje z mamą

W ciągu pięciu lat dzieci mają dobrą pamięć, bez względu na to, czy jest to chłopiec, czy dziewczynka. Dzięki fenomenalnej pamięci dzieci są w stanie zapamiętać słowo, które właśnie usłyszały, czy to rosyjskie czy angielskie. Dzieciak pamięta wielkie wiersze, których znaczenia nie można nawet zrozumieć. Nerwowo stara się uczyć od dorosłych, co oznacza to lub to słowo. Przybliżony zasób słów wynosi 2500 słów. Okazuje się, że wyrażanie myśli odbywa się w prosty i jasny sposób. W tym samym czasie nie jest już zdezorientowany w terminach, a jeśli popełnia błąd, dąży do jego poprawienia.


Opieka nad pięcioletnim dzieckiem

W wieku pięciu lat dziecko może już umyć zęby, więc może już podać pastę.Wielu pediatrów zaleca poranny prysznic, co przyniesie korzyści w przyszłości. Dzięki porannej duszy dziecko będzie mogło cieszyć się energią przez cały dzień, a także stopniowo będzie hartowane. W tym wieku warto się starannie przyzwyczajać, aby traktować swoje rzeczy. Na przykład, musisz nauczyć dziecko wieszania ubrań na oparciu krzesła, po zdjęciu go. Ta procedura ma wiele zalet - jest to zwyczaj schludności, a nie pogniecionych ubrań, których nie trzeba przeszukiwać w pomieszczeniu.

Możesz nauczyć się myć twarz mydłem. Wygląda to mniej więcej tak: trzeba mu powiedzieć, ale raczej pokazanie, że zamknął oczy i delikatnie, bez pocierania skóry, stosuje się roztwór mydlany na twarzy. Aby to zrobić, musisz użyć drogiego mydła lub jakiegoś środka czyszczącego, bezpiecznego dla delikatnej skóry.

Racja pięcioletniego dziecka

Rozwój dziecka zaczyna zwalniać, jeśli porównać go z pierwszymi latami życia. Dlatego zapotrzebowanie na wysokokaloryczne jedzenie znika, ale staje się konieczne jedzenie z tłuszczami i białkiem. Wartość kaloryczna codziennego żywienia powinna wynosić 2000 kalorii. Białko i tłuszcz w diecie powinny być równe. Ten system żywienia nie obciąży ciała, a jednocześnie uczucie głodu zniknie na długo. Zwróć też uwagę na obecność w diecie owoców i warzyw, lepiej, że były na sezon. Cechy diety powinny być brane pod uwagę, aby jej układ trawienny był zdrowy, co również wpływa na rozwój osobowości.


Harmonogram dnia dla dzieci

W wieku 5 lat konieczne jest przyzwyczajenie się do porządku w domu. Cechą tego wieku jest to, że większość dzieci jest zadowolona z pośpiechu, aby pomóc dorosłym, na przykład, wytrzepać kurz, usunąć zabawki, zmywać naczynia. Dlatego na liście rzeczy do zrobienia na dzień zdecydowanie powinieneś włączyć czyszczenie. Będzie to musiało ograniczyć czas na gry i rozrywkę. Jeśli dziecko chodzi w sekcjach lub okręgach, to warto się zastanowić, ale czas spędzony na drodze do tych wydarzeń może być wypełniony czymś, na przykład, aby nauczyć się wierszy lub po prostu powiedzieć coś nowego. W trybie konieczne jest uwzględnienie czterech pojedynczych posiłków i marzeń sennych, trwających od 1,5 do 2 godzin dziennie, gier i spacerów.

rozwój

Zajęcia z dzieckiem od 5 lat

Aby rozwinąć dobrą mowę wśród dzieci, minęło już pięć lat z nim, aby poradzić sobie z łamistrajkami języka i licznikami.Aby to zrobić, muszą być mówione, początkowo powoli, a następnie zwiększać za każdym razem tempo. Dzięki takiemu szkoleniu dziecko będzie mówić lepiej, będzie miał dobrą dykcję i doskonałą wymowę. Dzisiaj istnieją specjalne liczniki, powtarzające, które można nauczyć się mówić i liczyć. Musisz również zacząć uczyć się liter, w tym celu znajdziesz odpowiednie gry, litery i alfabet.

Aby rozwinąć logiczne myślenie, dziecko wymyśli jedną bardzo dobrą grę - znajdź dodatkowy obiekt lub słowo. W tej grze możesz wybrać kilka zdjęć, na przykład mogą to być zdjęcia zwierząt lub ulubione postacie.

Trzeba wprowadzić dzieci do liczb, w tym celu można kupić ciekawe kolory, gdzie można uzyskać liczbę potrzebną do połączenia punktów w określonej kolejności.

Gry i zabawki dla pięcioletniego dziecka

Od tego wieku dzieci coraz częściej starają się spędzać czas z rówieśnikami. W towarzystwie tych samych chłopców i dziewczynek będzie interesujące dla każdego, ponieważ mogą razem grać w gry takie jak:

  • córka-matka;
  • wojna;
  • szkoła.

Często wprowadzają własne reguły w grach, wchodzą do waluty pieniężnej - mogą to być opakowania na cukierki lub papier, mogą być również drukowane na drukarce lub kupowane w księgarni. Dzieci są tak wciągnięte w proces, że gra może czasem trwać godzinami.

W ciągu 5 lat dzieci mogą być już przekazywane sekcjom sportowym i szkołom, dzięki czemu możesz zawsze być w doskonałej kondycji fizycznej. Przy ich wyborze warto zastanowić się nad pragnieniem i umiejętnościami dziecka. Do tego wieku odpowiednie, takie sekcje jak:

  • łyżwiarstwo figurowe, odpowiednie dla chłopców i dziewcząt;
  • gimnastyka dla dziewcząt;
  • lekkoatletyka dla wszystkich;
  • pływanie w basenie dla chłopców i dziewcząt;
  • hokej dla chłopców;
  • piłka nożna, która dziś bierze wszystko pod rząd,
  • pojedyncza walka, odpowiednia dla chłopców.

Oprócz sekcji sportowych są też sekcje muzyczne i taneczne oraz koła. Dzieci mogą zostać zapisane do szkoły muzycznej ze specjalnością fortepianu lub wziąć ją do tańca, jeśli lubi się ruszać. Jeśli dziecko jest utalentowane w działalności artystycznej, to czas zabrać go do szkoły artystycznej lub szkoły artystycznej. Nie trzeba przekonywać ani zmuszać do uczestnictwa w zajęciach, na które nie ma ochoty.Może to prowadzić do skandalu i stanu nerwowego dziecka, co jest niepożądane z punktu widzenia rozwoju psychofizycznego.

Jednym z ulubionych zajęć od najmłodszych lat są formowane z gliny i malowania, zbierając zagadki, czytając historie z ich ulubionych bohaterów, składane kostki. Dzieci są również przyciągane do słuchania piosenek dla dzieci, często same je śpiewają. Niektóre dzieci są uzależnieni od zbierania, na przykład, słodycze owijarki z cukierków lub innego zhetonchiki. Wielu facetów są bardzo zaawansowane i mają pięć lat od komputera na „ty”, zwłaszcza dla chłopców, oni uwielbiają grać w gry komputerowe na temat wojny i różnych strzelców. Rodzice powinni obserwować, ile czasu dzieci spędzają za monitorem, ograniczyć czas dla niego do 30 minut dziennie. Częste spędzanie czasu przy komputerze, poważnie wpływa na jego nerwy.

Domowa edukacja dziecka

W ciągu pięciu lat dziecko musi nauczyć się zasad, zarówno w domu, jak iw zatłoczonych miejscach. Wyjaśnić potrzebę jako dziecko, więc zdał sobie sprawę, że z biegiem czasu rodzice nie wstydzili działań swoich dzieci.

Często dzieci nieuprzejme wobec swoich rodziców, próbują ustanowić własne zasady w domu. Z tego powodu nie jest konieczne krzyczeć i przeklinać. Musisz tylko porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, że nie jest to dobre, że zmartwił swoją matkę. Takie działania mogą wywoływać poczucie wstydu, tylko wtedy może on pokutować. Nie zmuszaj go, aby z całą mocą obwiniał samego siebie, powinien sam podejść do niego. Rodzice muszą pokazać na własnym przykładzie, jaki powinien być związek między krewnymi w rodzinie. Jeśli tata krzyczy na swoją matkę, a ona jest nerwowa w stanie bicia potraw. Wymaganie dobrego zachowania od dzieci w tym przypadku jest bezużyteczne. W tym wieku dziecko rozwija układ nerwowy, więc takie zachowanie rodziców może być szkodliwe dla jego psychiki.

Subtelności psychologii dzieci w wieku 5 lat

Ponadto dziecko musi koniecznie uczyć dobrych manier, to będzie kształtować jego rozwój osobowości. Trzeba powiedzieć, jak zwracać się do starszych. Gdy spotykasz się z przyjaciółmi, mów "cześć", a gdy spotykasz się z przyjaciółmi, mów "cześć", żegnając się "na razie". Należy również uczy się mówić - „dziękuję”, „proszę”, tak aby mógł on grzecznie poprosić o pomoc, i vice versa, aby podziękować za to.Podczas edukacji można korzystać z metod psychologicznego oddziaływania - zachęty i kary.

Instrukcje dla rodziców

Pięć lat to pierwsza rocznica waszej ukochanej. Czy zauważyłeś, jak zmieniają się zwykłe cechy dzieci? Na każdym etapie rozwoju osobowości mogą pojawić się problemy i trudności. Warto wiedzieć o tym, że zachowują się prawidłowo, kiedy się pojawią. Na przykład, pięć lat chłopcy i dziewczęta mają taką funkcję związaną z fantazji.

Jeśli zauważysz, że dziecko jest wielki wynalazca nie warto brać nerwowo i powiedzieć, że jest to kłamstwo. Wręcz przeciwnie, powinien on być z nim sama marzyć i fantazjować, a potem mówią, że to rzeczywiście nie dzieje.

Często dzieci działają tak, aby były zauważane przez dorosłych. Jednakże, jeśli dziecko zaczyna w celu uzupełnienia ich własnego dobra, nie podlega karze, konieczne jest, aby ją zatrzymać. Porozmawiaj z nim, powiedz, że aby ukryć prawdę jest tchórzliwy i bardzo zły i winny jeśli mają być odpowiedzialne za działania lub nawet karane.


Powiązane publikacje