ss x
x

Cechy fizycznego rozwoju dziecka od 4 lat


Niektórzy rodzice są bardzo zdenerwowani, gdy obserwują niewyraźną mowę swojego sześcioletniego dziecka. Tata i matka wpadają czasem w prawdziwą panikę, gdy ich dziecko nie pasuje do norm rozwoju, ale przecież nie zapominaj, że każde dziecko jest osobą. Wszystkie dzieci są inne, można łatwo nauczyć się długiego wiersza, inny zajmie dużo cierpliwości i czasu, ktoś nie ma problemów w mowie, a inne dziecko prawie nie mówi kilka słów.

Dlatego nie musisz wpadać w panikę, najpierw musisz wyraźnie zidentyfikować problem i dać mu tyle czasu, ile to możliwe. Istnieją specjalne ćwiczenia, wiele prostych gier i różne techniki korygowania niedociągnięć w mowie. Można skierować do ekspertów: do logopedysty lub defektologa i można spróbować samodzielnie rozwiązać problem. Przed przystąpieniem do ćwiczeń na mówienie, konieczne jest zrozumienie cech rozwoju mowy u dzieci w wieku przedszkolnym.


Funkcje wymowy u dzieci w wieku 6 lat

Oczywiście każdy rodzic chce, aby jego dziecko było w pełni przygotowane do szkoły, to samo dotyczy poprawnej wymowy słów. Czasami trudno jest nauczycielowi zrozumieć, co mówi uczeń, taka sytuacja może skomplikować proces uczenia się. Dlatego jednym z głównych etapów przygotowań do szkoły powinno być przygotowanie obschechechchevaya. Rodzice muszą zrozumieć, że proces rozwoju mowy zaczyna się od pierwszego dnia życia dziecka przed rozpoczęciem nauki, tutaj umiejętności mówienia są ulepszone do 14-15 lat.

Konieczne jest nauczenie przedszkolaka wymawiania słów nieświadomie i spontanicznie, dlatego należy nauczyć dziecko odczuwać, oglądać inne głośniki, słyszeć i słuchać. Konieczne jest również stworzenie warunków dla dziecka, które wykorzysta jego uczucia i emocje, i wie, jak wyrazić to, co czuje w danej chwili.

Rozwój mowy jest uwarunkowany następującymi umiejętnościami:

 • kontrolować mięśnie twarzy;
 • zrozumieć znaczenie wypowiadanych słów;
 • zapamiętaj stabilne zwroty.

Trening Obshchechechevaya obejmuje nie tylko umiejętność mowy ustnej, ale także uczenie dzieci percepcji i rozumienia wypowiadanych słów (słuchanie).

Istnieje jednak wiele problemów, które uniemożliwiają dziecku w wieku 5-6 lat wyraźne wymawianie słów, a także rozumienie mowy mówcy.

Problemy rozwoju mowy

Przedszkolaki mają wiele problemów, które utrudniają wymowę:

 1. Logoneurosis, tj. proste jąkanie. Specjaliści zauważają, że w dzisiejszym świecie jest więcej dzieci cierpiących na jąkanie. Według niektórych logopedów, obecnym tempie życia dużej liczby gadżetów, nowych nadmiaru informacji, zmniejszenie odporności wpływają na czystość wymowy słów u dzieci 5-6 lat. Uważa się, że logoneuroza zaczyna pojawiać się w wieku 2-3 lat, kiedy dziecko dopiero zaczyna budować swoje pierwsze zdanie. Rodzice powinni wiedzieć, że w domu, jąkanie dzieci nie jest leczone, wymaga wspólnej pracy neurologa i logopedy. W jakim czasie ważne jest, aby zwrócić się do specjalistów, jeśli w ciągu 6 miesięcy od wykrycia problemu ojciec i matka zwrócą się do specjalisty, a następnie jąkanie zostanie usunięte bez remisji. Jednak często logoneuroza powraca z czasem.
 2. Alalia, tj. opóźnienie w rozwoju mowy. Ten problem występuje u dzieci z zaburzeniami niektórych części mózgu. Alalia nie oznacza, że ​​dziecko ma opóźnienie w ogólnym rozwoju intelektualnego i psychicznego, ale należy rozumieć, że niezdolność mówić poprawnie i wyraźnie może mieć wpływ nauki i osiągnięcia w nauce niż ich sverstnikami.Roditelyam uwaga: jeśli dziecko 3-hletny nie ogranicza się do wymawiania więcej niż tuzin słów, to musi być koniecznie pokazane specjalistom. Im dłużej matka opóźnia się z wizytą u logopedy, tym trudniej będzie rozwiązać problem.
 1. Dysplazja, tj. brak reprodukcji dźwięku, u zwykłych ludzi zwanych kartovost. Jest uważany za absolutną normą, gdy dzieci 3-4 lat nie można powiedzieć, syczenie lub gwizdanie dźwięki, a „p”, „l” i tak dalej., ponieważ tylko w tym wieku okruchów nabyć zdolność mówienia. Ale przedszkolaków nevygovarivanie poszczególne dźwięki nie jest już normą, najczęściej związane z brakiem wystarczającej języku mobilnego.Zwykle problem eliminuje najprostsza operacja: przycinanie uzdę pod językiem. Chociaż obecnie uważa się, że z dyslalią wystarczą specjalne ćwiczenia, które rozwijają ruchliwość języka.
 2. Rinolalia, tj. nosowy. Wada ta wynika z osobliwości ludzkiego wokalnego urządzeniu struktury lub obecności wzrosty nosowych. Jeśli w twoim dziecku znajdzie się dowód nosowy, rodzice powinni skonsultować się z logopedą i otolaryngologiem, tylko podczas wspólnej pracy mogą rozwiązać podobny problem.
 3. Dysartria jest rzadką wrodzoną patologią, w której dana osoba nie może kontrolować mięśni twarzy, a także ruch aparatu mowy. Choroba wymaga poważnego i kompleksowego leczenia.
 4. Agramatyczność to sytuacja, w której maluch może pomylić końcówki słów, przyimki, w przypadku danego problemu przedszkolak nie może w pełni wyrazić swoich myśli. Zjawisko to nie jest choroba prawdopodobne nadzór rodzicielski, jeśli mama lub tata płacą wystarczająco dużo czasu, aby komunikować się z dzieckiem, magiel wymowy słów w rozmowie z małym dzieckiem (Lisp, synoptycznej niemowlęcym talk), a następnie rozwój mowy u dzieci jest również zahamowane. Wyeliminuj ten problem zarówno w domu, jak i za pomocą logopedy.
 5. Opóźniony rozwój umysłowy. To poważny problem jest złożony, nie może być mała słownictwo, agramatyzm, Dyslalia, w tym samym czasie w tych dzieci jest niemożność sporządzenia spójną historię. W takim przypadku, oprócz logopedy, rodzice powinni skonsultować się z psychologiem, neurologiem i innymi specjalistami.

Każdy problem opóźnienia rozwoju mowy dzieci w wieku 6 lat jest indywidualny, ale wraz z lekarzami ojciec i matka mogą również uczestniczyć w formowaniu prawidłowego mówienia o dziecku. Istnieje wiele technik i specjalnych ćwiczeń, dzięki którym rodzice mogą samodzielnie zajmować się swoimi dziećmi.


Ćwiczenia oddechowe

Jeśli przedszkolak mówi źle, pierwszą rzeczą, od której zaczyna się właściwe mówienie, jest oddychanie. Właściwe oddychanie pomoże dziecku wymawiać wszystkie słowa płynnie, spokojnie, z łatwością wymawiać dowolne, nawet złożone dźwięki.Wiele zależy od oddychania, na przykład, jeśli maluch nie mówi żadnego dźwięku podczas rozmowy, będzie to trudne do zrozumienia. O dziwo, ale najpierw trzeba nauczyć miauczenia, aby prawidłowo dmuchać. Istnieje kilka łatwych i zabawnych gier, w których dziecko w wieku 6 lat będzie nie tylko przydatne, ale także dobrze się bawi.

 1. Bańki mydlane. Dzieci uwielbiają wydmuchiwać bąbelki, więc te ćwiczenia sprawią, że dziecko wykona z przyjemnością. Celem jest rozwinięcie mięśni warg oraz umiejętność delikatnego i silnego oddychania. Aby skomplikować zadanie, konieczne jest nie tylko nadmuchanie bańki mydlanej, ale także utrzymanie strumienia powietrza w dół.
 2. "Dmuchnij w gorącą herbatę." Wystarczy zrobić filiżankę herbaty i poprosić o ochłodzenie napoju własnym oddechem.
 3. Bubble. Ta prosta gra jest następujący, osoba dorosła powinna poprosić dziecko, aby narysować bańkę, mówiąc: „cios pęcherzyków big-bardzo duży”, a następnie po „wybuchu”, dziecko musi wymawiać dźwięk „C”, symulując powietrza wywiewanego.
 4. Liście. Rodzice muszą wycięte z arkuszy papieru, przywiązane do wątku i powiesić je, teraz trzeba pokazać przedszkolaków jak dmuchać na liściach, więc zaczęli się kołysać jak wiatr.
 5. Kostki. Ćwiczenie to pomoże rozwinąć oddychanie przeponowe. Tutaj potrzebujemy wspólnej gry dzieci i rodziców. Obaj leżą na plecach, włożyła kości żołądka i starają się pomóc z oddychaniem (i tylko wydech przez nos), jak najwyżej podnieść kostkę.
 6. Antena futbolowa. Trzeba zakasać małe grudki waty zbudować małą bramę, trzeba teraz strumienia powietrza do kierowania małą piłkę do siatki.
 7. Motyl. Można kupić małe i lekkie, krawat, krawat go do wątku, teraz za pomocą strumienia powietrza niezbędnego do dokonania motyl mucha.
 8. Płatki śniegu. Należy wyciąć mały płatek śniegu z papieru, umieścić go na dłoni i pokazać dziecku, jak zdmuchnąć go z dłoni. Najważniejsze to wdychanie przez nos i wydychanie przez usta.
 9. Snake. Zainteresowany dzieckiem może być kolejną grą do badania dźwięków syczących. Gra rozgrywana jest na dywanie, jej znaczenie jest długofalową wymową dźwięku "Sh". Mama mówi: "Zmieńmy się w węża!" Węże wychodziły z dziur i wygrzewały się w słońcu! Węże lubią wygrzewać się, syczą z przyjemności! SH-SH-SH-SH ".Konieczne jest, aby spróbować, że dziecko więcej wpisało powietrze w płucach i dłużej wydawało dźwięk. Kiedy syczysz, nie możesz wziąć dodatkowego oddechu.
 10. I, oczywiście, oddychanie dzieci w wieku 5-6 lat, które jest idealne do rozwoju, będzie prostym nadmuchiwaniem balonów.

Ćwiczenia na aparat wokalny u dzieci w wieku przedszkolnym: gimnastyka artykulacyjna

W dalszej części wypowiedzi należy przejść do treningu artykulacyjnego, zawierającego kilka prostych ćwiczeń, które pomogą przedszkolakowi lepiej kontrolować mięśnie twarzy i aparat mowy.

 1. Usta. Konieczne jest ścisłe ściśnięcie ust, pociągnięcie ich do przodu i ustalenie tej pozycji. Nie myj warg, dziecko powinno się uśmiechać. Powtórz 2-3 razy.
 2. Policzki. Doskonałe ćwiczenie do badania mięśni twarzy u dzieci w wieku 6 lat. Dzieciak siada na dywanie i naprzemiennie napompowuje policzki, przesuwając powietrze z jednego policzka na drugie. Następnie musisz mocno nadymać oba policzki. Powtórz 5-6 razy.
 3. Chomik. W tej grze fabularnej konieczne jest wciąganie powietrza do ust i symulowanie ruchów policzków, jak chomik chrupiący. Zbierz powietrze na oba policzki i destyluj je w górę iw dół, bez dodatkowych westchnień.
 4. Wahadło. Poniższe ćwiczenia pomogą kontrolować nie tylko mięśnie twarzy, ale także język. Usta szczelnie zamknięte. Najpierw przytrzymaj język w górnym rzędzie zębów, a następnie w dolnym rzędzie. Należy próbować trzymać wszystkie zęby.
 5. Jest słodka. Mama mówi: "Mmm! Ile słodyczy! "Po pierwsze, dziecko musi na przemian trzymać czubek języka na górnej i dolnej wardze. Następnie dziecko musi zakryć dolną warg górną wargą, a następnie polizać górną wargę. Zrób to samo z dolną wargą. Powtórz kilka razy.
 6. Wielbłąd. Kolejne zabawne ćwiczenie ma na celu wzmocnienie mięśni szczęki. Usta szczelnie zamknięte. Konieczne jest obracanie żuchwy, imitujące ruchy żucia wielbłąda.
 7. Chochla. Musisz otworzyć usta, uśmiechnąć się, wystawić język. Język staraj się zrobić łódź. Sytuacja jest naprawiona. Mama w tym czasie powinna liczyć od 1 do 10. Musimy ściśle monitorować fakt, że szczęka jest nieruchoma, a usta nie przekraczają granicy zębów.
 8. Oglądaj. Konieczne jest otwieranie ust i prowadzenie czubka języka z jednego kącika ust do drugiego. Wykonuj tę gimnastykę przez 1-2 minuty.
 9. Sucker.Trzeba poprosić dziecko, aby było głośno, dlatego musi ssać górną wargę pod dolną, a następnie gwałtownie wyrzucić ją, otwierając szeroko usta. Następnie postępuj odwrotnie: dolna warga jest zasysana pod górną.
 10. Łopatka. Musisz otworzyć usta, usta są rozciągnięte w uśmiechu. Umieść przednią część języka na dolnej wardze, przytrzymaj tę pozycję. Mama powinna być obserwowana, aby usta się nie naprężały i nie powinieneś uśmiechać się szeroko, aby dolna warga dziecka nie obróciła się. Język nie powinien być zbyt lepki, wystarczy przykryć dolną wargę. Boki języka dotykają kącików ust. Wydaje się, że ćwiczenie jest dość skomplikowane, ale jeśli ściśle przestrzegasz instrukcji, wszystko się ułoży.

Pracuj nad dykcją

Właściwa dykcja, tj. wyraźna i wyraźna wymowa każdego z dźwięków, słów, zaczyna stopniowo uformować się w dziecku, następuje to równocześnie z ulepszeniem samego aparatu mowy. Często dzieci w wieku 5-6 lat mają problemy z dykcją, ale niejasna mowa może wpływać na przyszły proces uczenia się.

Zła dykcja u 6-latka może poważnie wpłynąć na zachowanie przedszkolaka w społeczeństwie: z powodu rozmytej mowy dziecko zostaje wycofane, jego zachowanie może towarzyszyć atakom agresji, ponieważ wielu ludzi po prostu nie może zrozumieć swojej wymowy. W rezultacie jego pragnienie poznania otaczającego go świata spada.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby rodzice jak najwcześniej odkryli problemy związane z dyktaturą dziecka i aby w odpowiednim czasie zwrócił się do specjalisty, a w domu - do specjalnej gimnastyki z dzieckiem. Istnieje kilka sposobów na ustalenie właściwej dykcji u dzieci w wieku 5-6 lat.

przemówienie 6-letniego dziecka

Po pierwsze, najczęstszym ćwiczeniem dla stwierdzenia prawidłowej mowy są twistery języka. Na początek rodzice muszą mówić o małych i prostych zdaniach. Samemu dziecku rapował jego rytm. Uczenie się jakichkolwiek łamigłówek językowych powinno odbywać się w formie gry. Tak, nauka tych zwrotów nie jest łatwa, ale istnieje wiele prostych zasad i działań, po których można osiągnąć doskonałe wyniki w dostarczaniu jasnej dykcji w przedszkolu:

 • na samym początku rodzice muszą próbować komunikować się z dzieckiem, skręcać językiem;
 • wymowa powinna być wolna i wyraźna, zgodnie z sylabami;
 • należy zwrócić uwagę na poprawną wymowę wszystkich dźwięków;
 • Trzeba wyjaśnić znaczenie tego skrętka języka, łatwiej jest dzieciom zapamiętać, jakie znaczenie dobrze rozumieją;
 • gdy tylko język skręcają się na pamięć, musi być wymawiany bez głosu, tylko usta, zęby i język działają;
 • Wtedy słowa wymawiane są szeptem, za każdym razem, gdy tempo mówienia staje się wyższe, głos jest głośniejszy.

Oto kilka prostych łopatek z językiem, które są idealne do dostarczania dykcji u dzieci w wieku przedszkolnym:

 • Sinichka, niebieskooka - wróbla siostra;
 • Ekscentryczny pod kanapą ukrywa walizkę;
 • Koshcheya nie może jeść zupy.

Oprócz wymowy twisterek językowych, istnieje szereg ćwiczeń, które pomagają ustalić wyraźną dykcję. Oto jeden z nich: gimnastyka odbywa się na dywanie, musisz wykonać wdech. I po jednym z rodziców wypowiedzieć to samo zdanie z inną intonacją: pytanie, wykrzyknik, narracja. Wszystkie dźwięki samogłoskowe są śpiewane. To świetnie, jeśli mama lub tata mogą grać na pianinie za pomocą muzyki, dźwięki śpiewu są znacznie łatwiejsze.

Ćwiczenie "Gorka". Konieczne jest, wspinając się na wzgórze, aby wydawać dźwięki wysoko i staczać się - nisko. Na przykład noooo-oooon, roooo-oooor, naaaa-aaaan itd.

Rozwój zrozumienia słuchowego

Aby mowa dziecka była poprawna, musi podążać za mówcą i rozumieć wszystko, co stara się przekazać. Idealny dla rozwoju rozumienia mowy u dzieci jest odpowiedni wiersz K. Chukovsky „Confusion” Mama musi przeczytać fragment z pracy, a następnie zadać kilka pytań na temat, w którym dziecko znalazł sens rozbieżności. Na przykład, czy świnie miauczą. Nie, nie jest. A jakie dźwięki produkują prosięta. Szczerze.

Możesz zaoferować dziecku następną grę: musi odgadnąć nie tylko zwierzę zgodnie z dźwiękiem mówionym, ale kim ono jest: dorosłym lub młodym. Mama wypowiada dźwięk "Meow-meow". Dziecko domyśla się, że ten kot. Następnie rodzic cicho i czule mówi "Miau". Dzieciak musi zgadywać, że dziecko jest przed nim.

Jest kilka ćwiczeń do powtórzenia: najpierw matka wypowiada w szeptem parę słów (łyżka-nóż, żyto-nóż, włosy-głos, seagull-tee), a dziecko powinno również szeptać wszystkie frazy.

Inne sposoby formułowania poprawnej wypowiedzi

Poza powyższymi ćwiczeniami istnieje kilka sposobów na wypracowanie jasnego mówienia u dzieci w wieku przedszkolnym.

 1. Uczenie się krótkich wierszy, małych opowiadań.W tym celu matka musi kilkakrotnie ponownie przeczytać dzieło, a następnie przerwać czytanie, aby dziecko samo wypowiedziało następującą frazę.
 2. Również dziecko można porwać opisując przedmioty lub działania innych ludzi. Na przykład matka może stać przy oknie i poprosić, aby opisać to, co dziecko widzi za oknem, aby powiedzieć, co ludzie robią, co będziesz nosić tej czy innej osoby. Więc dziecko uczy się budować spójną komunikację, nauczyć się opisywać obiekty samodzielnie.

Wszystkie proponowane ćwiczenia są bardzo łatwe do przeprowadzenia, więc dziecko w wieku przedszkolnym w zabawnej formie będzie w stanie poprawnie zbudować swoją wymowę. Rodzice muszą pamiętać, że wiek 5-6 lat to czas, w którym rozwój aparatu mowy jest zakończony i naprawiony. Oczywiście wiele problemów z mową można później poprawić, ale im bliżej 8-10 lat, zajmie to więcej czasu i wysiłku. Zanim dziecko nie chodzi do szkoły, dobrze jest uczyć się u niego w domu. Prawidłowa i wyraźna mowa jest kluczem do udanej nauki w przyszłości, łatwej komunikacji w społeczeństwie. Osoba, która mówi poprawnie i wyraźnie, jest zawsze otwarta na nowe, szybko łączy się z otaczającymi ludźmi, jest ciekawa. Więc jeśli mama lub tata wykryć wady wymowy z dzieckiem, należy natychmiast rozpocząć, aby rozwiązać ten problem. Im mniej lat dziecko, tym łatwiej wygłosić mowę.


Powiązane publikacje