ss x
x

Cechy fizyczne rozwoju dzieci od 5 do 7 lat


Wiadomo, że do 3 lat dzieci mają ciągły rozwój fizyczny, jak mówią, rosną w zawrotnym tempie, od czterech do sześciu lat tempo wzrostu spada nieco. Mamy zauważają, że jeśli w pierwszych latach życia dziecko musi co miesiąc kupować ubrania, to w wieku 5-7 lat dziecko może nosić te same rzeczy przez kilka sezonów.

Średnio pięcioletnie dziecko rośnie 5-6 cm rocznie, ale masa ciała nie może się zmienić. Wielu rodziców zaczyna się martwić, dzieci rozwijają się, a masa się nie zmienia, prawdopodobnie coś jest nie tak w ciele. Zanim jednak zabrzmi alarm, trzeba poznać cechy rozwoju fizycznego dzieci w okresie przedszkolnym.

Cechy rozwoju danych fizycznych u dziecka 5-7 lat

Do niepokojących myśli stale odwiedzanych nie mama lub tata, ważne jest, aby pamiętać, że wiek 5-7 lat charakteryzuje się nierównomiernym rozwojem ciała dziecka. W tym okresie może nastąpić gwałtowny wzrost wzrostu lub przyrost masy ciała. Często eksperci twierdzą, że u 5-latków istnieje "pierwszy etap rozciągania". Zazwyczaj wzrost 5-letni dzieciak jest 105-113 cm., Przez siedem lat, dorasta do 130 cm., Jednak tempo wzrostu każdej osoby, na przykład, jeśli rodzina ma wysoki ludzi, przedszkolak może być znacznie wyższa niż jego rówieśnicy. Nie zapominaj także, że w tym wieku dziewczynki wyprzedzają chłopców w rozwoju fizycznym, bliżej dojrzewania, a wręcz przeciwnie, chłopcy rosną szybciej.

W tym samym wieku dzieci w wieku przedszkolnym mają zwiększoną masę mięśniową, wyraźnie poprawioną koordynację ruchów, zwiększa się aktywność motoryczna. Jest to w ciągu 5-7 lat, dzieci rozwijają zwinność, wytrzymałość, szybkość przepływu, „niepokój” można zaobserwować u dziecka. W tym wieku dziecko najłatwiej uczy się jazdy na łyżwach, jazdy na rowerze, pływania. Ogólnie rzecz biorąc, 5-6 lat to idealny okres, aby dać dziecku sekcję sportową.

tańczy

Okres kostnienia szkieletu kończy się w 4 wieku hletny, więc dzieci w wieku 5-7 lat nie są tak elastyczne, ale pośladków i kości łonowej, a wręcz przeciwnie, zaczynają twardnieć tylko blisko 6 lat. W wieku 5 lat masa serca dziecka wzrasta czterokrotnie w porównaniu z noworodkiem. Co 6-7 lat może być gwałtowny wzrost ciśnienia krwi, tętna, lecz, przeciwnie, jest ona zmniejszona do 70 uderzeń na minutę.

Układ nerwowy w wieku dzieci przedszkolnych wciąż nie jest doskonały, więc ze względu na zwiększoną aktywność ruchową obserwuje się częste zmęczenie, chociaż w tym wieku przedszkolak potrzebuje trochę czasu, aby odzyskać zużytą energię, wystarczającą do siedzieć przez 15 minut, a dziecko jest gotowe na podbój nowych szczytów. Często ze względu na niepokój nieodłączne w tym okresie wiekowej, dziecko jest nieuważny.

Jeśli dziecko nie akselerat, będzie rozwijać się zgodnie z danymi przedstawionymi powyżej, ale jeśli rodzice zaniepokojeni rozwoju fizycznego dziecka, należy skonsultować się z lekarzem, endokrynologa.

Jest też formuła, która może obliczyć wzrost dzieci 5-7 lat na jednej rodziny: kwota mama i tata wzrostu podzielone na pół. Następny dla dziewczynek odjąć 6,5 cm., A dla chłopców, a wręcz przeciwnie, należy dodać 6,5 cm. Oblicz średni wzrost dziecka, można ocenić jego tempa rozwoju.

Ale nie należy zapominać, że oprócz wychowania fizycznego dzieci w wieku przedszkolnym, należy zająć się i rozwój umiejętności motorycznych, ponieważ wpływa na mowę, koordynacji ręki, oka, prędkość ruchu, fantazję.


Tworzenie układu mięśniowo-szkieletowego

W wieku 5-7 lat, dzieci aktywnie rozwija narządu ruchu, w tym czasie rodzice powinni uważnie monitorować swoje dziecko z kilku powodów:

 • w tym wieku jeszcze nie jest zakończony proces kostnienia, kości wystarczająco elastyczna, a mięśnie nie są jeszcze rozwinięte. W tym okresie łatwo dostać rannych często obserwowane złamań kończyn, wszystkie warunki muszą być kierowane wyłącznie do ogólnego rozwoju fizycznego;
 • rodzice muszą ściśle monitorować postawę dziecka: jak idzie, siada przy stole, rysunek lub czytanie książki w jakiej pozycji. Niektórzy eksperci uważali, że predyspozycja do skoliozy urodziła w wieku 5-6 lat.Mama lub tata rzadko zwracają uwagę na ten problem u dzieci w wieku przedszkolnym, zwykle zaczynają odczuwać niepokój w młodszym wieku szkolnym;
 • w „okres odcinek” dzieci muszą monitorować ich prawidłowego żywienia dziecka spożycie białka zwierzęcego i uczęszczał ziół, witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego.

Warunki sprzyjające prawidłowemu rozwojowi fizycznemu i zdrowiu przedszkolaka

Według ekspertów, każdy rodzic musi stworzyć dla swojego dziecka te warunki, w których dziecko będzie prawidłowo i aktywnie się rozwijać. Istnieje wiele prostych czynności:

 1. Przeprowadzanie zabiegów hartowania.
 2. Ruch to zdrowie. Konieczne jest, aby zbudować taki tryb dzień, do 50% czasu dziecko jest w ruchu, może to być spacer na świeżym powietrzu, aktywne gry, ruch dziecka z gamy sprzętu sportowego (liny, bal).
 3. Rozwój kultury fizycznej i działań związanych ze zdrowiem (zorganizowanie kącika sportowego w pokoju dziecka, pobranie zabawek edukacyjnych itp.).
 4. Tworzenie zdrowego środowiska w pokoju dziecka (utrzymując temperaturę nie wyższą niż 22 °, stałą wentylację pomieszczenia, wilgotność powietrza w czasie ogrzewania).

Rodzice muszą mieć pewność, aby śledzić rozwój fizyczny swoich dzieci w wieku 5-7 lat, nie wymaga żadnych specjalnych ćwiczeń, wystarczy odwołać się do następujących działań:

Chodzić. Ponadto na codzienne spacery na świeżym powietrzu, konieczne jest, aby dziecko wykonywać różne ćwiczenia: spacery w różnych kierunkach (w bok, przez przeszkody, wąż), chodzenie na obcasach, na palcach, progów bocznych.

Bieganie. Bieganie z przeszkodami, w innym tempie i w różnych kierunkach, w grach catch-up.

Skakanie. Skakanie na jednej nodze i na obu. Możesz powiesić obiekt wysoko i poprosić dziecko, aby podskoczyło do niego.

gimnastyka

Musimy pamiętać, że oprócz edukacji sportowej i zdrowotnej rodzice muszą rozwinąć małe zdolności motoryczne, ponieważ za rok lub dwa rozpocznie się okres szkolny.


Ćwiczenia rozwijające umiejętności motoryczne

Nauczyciele szkół podstawowych zauważają, że wiele dzieci ma duże trudności z opanowaniem litery. W końcu przygotowanie do okresu szkolnego powinno rozpocząć się co najmniej rok przed szkołą.Rodzice muszą pamiętać, że rozwój ruchliwości dłoni wpływa na prawidłową i jasną mowę, percepcję wzrokową, wyobraźnię i oko.

W ciągu 5-7 lat, dziecko musi być w stanie: narysować linię bez przerwy od arkusza papieru od góry do dołu i od prawej do lewej, a dzieci w wieku przedszkolnym powinny mieć możliwość wyklucia, bez wychodzenia poza obrys (doskonale nadaje się do tego barwiących), rysować kształty geometryczne (okrąg, elipsa, polilinie ). Do rozwoju umiejętności motorycznych u dzieci 5-7 lat można wykonywać ćwiczenia palcem, które obejmują szereg prostych ćwiczeń.

Jest kilka prostych czynności dla umiejętności motorycznych dziecka:

 1. dyktanda graficzne, których znaczenie jest to, że dziecko jest dyktando matki lub tata na papierze w polu gospodarstwa linię bez przerwy. Na przykład dwie komórki po prawej stronie, trzy komórki w dół, jedna komórka po lewej, dwie komórki w górę.
 2. Podział ścieżki przez linię. Rodzic rysuje drogę na kawałku papieru, maluch powinien podzielić ścieżkę na pół w prostej i równej linii.
 3. Narysuj punkty. Umiejętności motorycznych rąk rozwija dzieci wyciągnięcie wniosków z punktów na wolnym rynku jest zestaw barwników, w którym łączące punkty na rysunku, możesz ozdobić go.
 4. Opierając się na komórkach. Dziecko powinno powtórzyć przygotowany wcześniej rysunek na papierze w pudełku.

fiz dziecko rozwój 5 lat

Istnieje również kilka prostych ćwiczeń dla rozwoju umiejętności motorycznych u dzieci w wieku 5-7 lat:

 • możesz na zmianę uderzać dłońmi o krawędź stołu;
 • dłonie muszą być wyciągnięte przed nim, ścisnąć i rozprostować pięści;
 • ręce są wyciągnięte do przodu, palce są szeroko rozłożone i napięte, pozycja musi zostać ustalona na kilka sekund, ręce się rozluźniają. Ćwiczenie powtarza się 2-3 razy;
 • położył ręce na stole, skręca w lewo palm obejmuje prawo, a następnie, wręcz przeciwnie, prawa ręka obejmujące lewo.

Każdy rodzic powinien dokładnie rozważyć fizyczny i psychiczny rozwój swojego dziecka, ponieważ wiek przedszkolny jest ważnym okresem w życiu każdego dziecka.


Powiązane publikacje