ss x
x

Rozwój fizyczny dzieci pierwszego roku życia przez miesiące


Rozwój fizyczny nowo narodzonego dziecka jest stopniowy, przyrostowy. W drugim miesiącu życia dziecko zaczyna podnosić głowę, aby zareagować na to, co się dzieje. Aby zapoznać się z etapami rozwoju dziecka przez miesiące oraz jak wzrost i waga dziecka wzrasta w zależności od wieku, nauczysz się w tym materiale.

Wpływ odżywiania na rozwój fizyczny dzieci

Głównymi wskaźnikami właściwego odżywiania dzieci jest ich rozwój fizyczny, spokojne zachowanie, dobry stan zdrowia. Dziecko, które otrzymuje odpowiednie pożywienie, ma szczęśliwy wygląd po karmieniu, cicho gra, zasypia łatwo i szybko, dobrze śpi. Miesięcznik dziecko dodaje wagę i wzrost, wskaźniki jego rozwoju neuropsychologicznego odpowiadają wiekowi, zęby wybuchają w odpowiednim czasie. Ciało dziecka bardzo dobrze opiera się różnym chorobom. Poziom hemoglobiny we krwi odpowiada normie. Nie ma oznak krzywicy, alergii.

W czasie niemowlęcia dziecko rośnie bardzo szybko i intensywnie zwiększa wagę. Tak, że rodzice mogą właściwie ocenić rozwój fizyczny niemowląt, należy użyć tabeli „przyrost wagi i wzrostu dziecka, w zależności od wieku”, która pokazuje ile wzrost jego wzrost i wagę na 1 miesiąc i przez cały okres mieszkał. Korzystając z tej tabeli, należy podać wskaźniki dotyczące masy ciała i wzrostu dziecka w momencie urodzenia przez okres przeżyty przez dziecko. Jeśli w jakimś momencie waga i tempo wzrostu dziecka będą w tyle za normą lub, przeciwnie, przekroczą ją w granicach 10%, nie powinno to wywoływać zaniepokojenia - w przyszłym miesiącu mogą się normalizować. W przypadku dużych odchyleń od norm, dziecko powinno skonsultować się z lekarzem podczas pierwszego roku życia.

Ważne jest również obserwowanie, jak dziecko rozwija się psychicznie w pierwszym roku życia.


Etapy rozwoju ruchów dziecka pierwszego roku życia przez miesiące

Jeden miesiąc

Dziecko zaczyna się aktywnie poruszać i reagować na otaczający go świat. Rozwój ruchów dziecka pierwszego roku życia pozwala mu leżeć na brzuchu, zaczyna podnosić głowę.

Dwa miesiące

Trzyma głowę przez dłuższy czas, odpowiada uśmiechem, aby z nim porozmawiać, obserwuje ruchomy jasny obiekt. Słucha różnych dźwięków (głosu dorosłych, dźwięku grzechotek itp.) I sam zaczyna wydawać indywidualne dźwięki,

Trzy miesiące

Może długo leżeć na brzuchu, podnosząc głowę i opierając się na rękach; kiedy komunikuje się z nim energicznie porusza ramionami i nogami, uśmiecha się, wydaje porywający dźwięk. Cechy rozwoju dziecka pierwszego roku życia w tym wieku - zanik napięcia mięśniowego. Ruchy dziecka stają się bardziej wolne. Później dziecko leżące na plecach zaczyna się obracać najpierw na boku, a potem na brzuchu.

Cztery miesiące

Dzieciak już głośno się śmieje, chodząc, odwracając głowę w kierunku dźwięku, rozpoznaje matka. Już bawi się zabawkami wiszącymi nad nim, bada je, czuje.

Pięć do sześciu miesięcy

Leżąc na brzuchu, pochyla się na dłoniach wyprostowanych dłoni, wysoko podnosi głowę i klatkę piersiową. Rozwój Grudnichka przez miesięcy do roku jest taki, że odwraca się od własnej plecach na brzuchu, starając się czołgać na brzuchu po pierwsze, a później - wstawanie na kolanach; z pomocą dorosłego może stać. W tym czasie dziecko jest już w stanie usiąść z pomocą. Ale mimo wszystko lepiej nie pozwalać mu długo siedzieć - może przyzwyczaić się do gry w siadanie i nie będzie próbował się czołgać i wstawać. A to wstrzymuje rozwój niezależnych ruchów.

Siedem do ośmiu miesięcy

Zaczyna paplać aktywnie, często wie, jak wymówić poszczególne sylaby; aktywnie zainteresowany innymi, rozróżnia jego i innych. Pewnie czołga się na czworakach, próbuje wstać na barierę, później - aby przejść wzdłuż wsparcia. Podąża za działaniami dorosłych, zna imiona niektórych przedmiotów, na prośbę dorosłego znajduje je swoimi oczami, długo kręci, powtarzając te same sylaby.

W wieku ośmiu miesięcy dziecko może wykonać pewne wyuczone czynności ("laduszki" itp.), Zachować w dłoni skorupę chleba, pić z kubka, trzymając ją za ręce.

Dziewięć miesięcy

Jest obsługiwany jedną ręką, zaczyna się swobodnie poruszać, trzymając się wsparcia, dzięki czemu obie ręce mogą chodzić. W tym wieku już się czołga, siada sam. Jego ruchy rąk są lepsze, chwyta drobne przedmioty, manipuluje zabawkami, przenosi je z jednej ręki na drugą. Zna jego imię, gra w chowanego, ciągnąc pieluchę lub chustkę na twarzy.

Dziesięć do jedenaście miesięcy

Potrafi stać bez wsparcia, zaczyna uczyć się chodzić sam, może pić z kubka, trzymając go za ręce, zjada łyżkę gęstego jedzenia. Z radością wykonuje różne zadania (przynieś lalkę, zwiń piłkę itp.), Rozumie znaczenie słów "może" i "niemożliwe".

Jeden rok

Do roku życia wiele dzieci już chodzi swobodnie bez wsparcia, zna dobrze 11-12 słów i pewnie je wymawia, rozumie nastrój dorosłych, próbuje aktywnie z nimi komunikować.


Wskaźniki rozwoju fizycznego niemowląt do roku do miesięcy

Wskaźniki rozwoju fizycznego dzieci do roku są w dużej mierze spowodowane ich wagą i wzrostem.

Tabela: "Zwiększenie masy i wzrostu dziecka w zależności od wieku":

Wiek,
miesiąc
2

 

Przyrost masy ciała, g

 

Miesiąc

800

 

 

Na okres życia

1400

 

Zwiększenie wysokości, cm

Miesiąc

3

Na okres życia
6

3

800

2200

2,5

8,5

4

750

2950

2,5

11

5

700

3650

2

13

6

650

4300

2

13

7

8

600

550

4900

5450

2
2

 

 

17
19

9

500

5950

1,5

20,5

10

450

6400

1,5

22

11

400

6800

1,5

23,5

12

350

7150

1,5

25

Jednym ze wskaźników dobrego rozwoju dzieci w pierwszym roku życia w miesiącach jest terminowe erupcje zębów mlecznych. Zwykle pierwsze zęby (dwa dolne siekacze) pojawiają się po 7 miesiącach (rzadziej - w ciągu 5-6 miesięcy). Następnie wyrastają dwa górne siekacze (zwykle po 8 miesiącach). Przez 9-12 miesięcy dziecko ma jeszcze cztery siekacze - najpierw górne, potem dolne. Tak więc do roku życia dziecko ma osiem zębów i może odgryźć stałe jedzenie, chociaż nie jest jeszcze w stanie go przeżuć.

Ważne jest, aby pamiętać, że u dzieci opóźnionych w rozwoju fizycznym, a także u pacjentów z krzywicą, zęby pojawiają się później, chociaż u zdrowych dzieci zęby czasami wybuchają z opóźnieniem.


Powiązane publikacje